vše pro hotely a restaurace

ID-10080773Co sledují při pohovoru HR manažeři?

Všichni HR manažeři už ví, že všeobecné otázky kladené při pohovoru každý zná a každý rozumný člověk si na ně před pohovorem připraví odpovědi. Aby tedy ze všech uchazečů vybrali toho správného kandidáta pro vypsanou pozici, využívají různých technik (například NLP), sledují bodylanguage a řadu dalších ukazatelů. Na řadu ukazatelů mají vzorce chování, které aplikují na všechny uchazeče. Například jako Revenue manažeři vědí, že se průměrná cena vypočítá vydělením celkových tržeb počtem pokojů, pak HR manažeři vědí, že když pravák mluví pravdu, tak se dívá dolů doprava. Když lže dívá se prý údajně dolů doleva. U leváků je tomu naopak.

Myslíte, že jdou tyto vzorce aplikovat na 100% obyvatelstva?

Tak jako analyzují Revenue manažeři situaci na trhu a odhadují budoucí tržby, stejně tak HR manažeři analyzují uchazeče o zaměstnání, říká se tomu osobnostní diagnostika, a odhadují, zda se kandidát pro danou pozici hodí. Pro uvolnění atmosféry a navození pocitu důvěry používají rapport. Je to technika vzájemného naladění našeho nevědomí. Zahrnuje tři složky – pozornost, pozitivitu a koordinaci. To znamená, že HR manažeři napodobují chování uchazeče. Mluví stejně rychle jako uchazeč, pokyvují hlavou, dýchají stejně rychle, dělají pohyby ve stejném rytmu a rozsahu jako „vyslýchaná“ osoba, ale třeba jinou částí těla. Na základě toho začne opadne z uchazeče tréma a začne mít pocit, že HR manažera zná a začne mu důvěřovat. V tomto stavu se pak rozpovídá a řekne nejen důležité informace o sobě, ale může tak vyzradit důvěrné informace o stávajícím zaměstnavateli.

Co všechno HR manažeři sledují?

· změny výrazu ve tváři pohyby očí, zrudnutí
· slova, která uchazeč ve větách používá (udělat, nač čekat, vrhnout se, promyslet, ujistit se)

V každém případě je vyhodnocení a diagnostika osobnosti vždy čistě subjektivní názor jedné osoby – HR manažera. Některý by vás hodnotil kladně, jiný upřednostní z těchto subjektivních důvodů jiného kandidáta. Je dobré být během pohovoru ve střehu, sledovat svou řeč těla i chování a pohyby osoby, která s vámi pohovor vede. Konečný výsledek tak můžete alespoň trochu ovlivnit.

Autor: Dana Petrunčíková Foto: basketman




Související články:

Na co si dát při pohovoru pozor Jak změnit zaměstnání Mobbing a bossing Syndrom vyhoření Aktuální volná místa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available