Lze dělat více věcí najednou?
Dělání více věcí najednou, tak zvaný multitasking, je často diskutovaný jev. Zvládne jej prý více žen než mužů. Jako typický příklad se uvádí telefonování během vaření. To je důkaz, že dělat dvě věci současně lze.
Dalším důkazem je práce hotelových recepčních, kteří často obsluhují více klientů ve stejnou chvíli, protože každý host si myslí, že zrovna on dává recepční či recepčnímu snadno řešitelný úkol, který lze vyřešit ihned. Neuvědomují si v tu chvíli, že takové úkoly dávají všichni hosté, kteří něco potřebují, a kterých je v hotelu, ale i mimo něj, v danou chvíli třeba i několik desítek. Jde-li o velký hotel, pak více úkolů současně řeší většina zaměstnanců.
V hotelové společnosti, která šetří náklady tím, že nezaměstnává dostatek personálu, jsou pak zaměstnanci pod permanentním tlakem. Tím se snižuje nejen jejich pracovní výkon, ale také jejich pozornost. Zvyšuje se tak chybovost, která může vést ke zvýšenému počtu stížností ze strany klientů. Je totiž velmi pravděpodobné, že lidský faktor v tom množství úkolů prostě na některý zapomene.
Multitasking poškozuje mozek!
Poslední výzkumy dokonce ukazují, že dlouhodobý multitasking trvale snižuje IQ a poškozuje mozek člověka. Multitaskeři totiž mají menší hustotu mozku v přední cingulární kůře, tj. v části zodpovědné za empatii a kognitivní i emoční kontrolu. To je důvod, proč se u lidí pracujících dlouhodobě pod tlakem objevují psychosmatické potíže, poruchy spánku a paměti a objevuje se emoční vyčerpanost.
Člověk, který si uvědomí dostatečně včas, že není něco v pořádku takovou práci opustí, ten komu to nedojde může skončit se syndromem vyhoření.
Autor: Dana Petrunčíková Foto: marcolm
Související články:
Umíte říkat ne?, Syndrom vyhoření, Jak na fluktuaci zaměstnanců, Umíte motivovat?
Napsat komentář