Co nepsat do životopisu?
Je dávno pryč doba, kdy životopis začínal slovy: „Narodil jsem se…, po studiu na… jsem nastoupil do firmy…“. Vizitka v podobě slohového cvičení se dnes používá už jenom výjimečně, a to zpravidla pouze v časopisech nebo na internetových stránkách z důvodu optimalizace stránky pro roboty vyhledávačů (SEO).
Dnešní HR manažeři požadují strukturované životopisy, protože jich musí denně shlédnout stovky. Aby v krátkém čase zachytili jenom to nejdůležitější, byla vytvořena celá řada pouček a návodů jak psát životopis a současně existují stovky šablon, internetových aplikací a pracovních portálů, které umožňují vytvoření profesionálního životopisu.
Jakou formou životopis napsat tedy všichni víme. To, že musí být stručný, chronologicky řazený od současného zaměstnání k prvnímu také. Že se vzdělání řadí za praxi a před dovednosti je samozřejmost. To, že je životopis náš reklamní a tím i prodejní prostředek, to už také víme. Aby nás dobře prodal a dostal nás do výběrového řízení, je potřeba vědět, co do životopisu nepsat, aby náš profil působil seriozně.
Co do životopisu nepsat a nevkládat?
- Příliš mnoho grafických prvků, které působí rušivě
- Lživé a nepravdivé informace
- Fotografie ze zábavy, z dovolené, nebo rodinné fotografie. Vaše fotografie na kole v cyklistickém s dítětem na sedačce možná působí na city, ale jste si jisti, že zrovna na city HR manažera?
- Datum narození není potřeba uvádět. Jeho vložení je čistě na vašem uvážení
- Rodinný stav
- Náboženské vyznání
- Tělesné míry a váha
- Zbytečná slova a názvy například: „Pozice: Recepční“. Všichni vědí, že „Recepční“ je název pozice. Slovo pozice je tam navíc a odvádí zbytečně pozornost čtenáře
- Příliš dlouhé věty a souvětí. Své dovednosti a úspěchy zapište v bodech
- Příliš mnoho bodů u jednotlivých pozic. Životopis by měl být maximálně na 2 stránky
- Gramatické chyby a překlepy
- Nedostatek dovedností
- Příliš mnoho koníčků nesouvisejících s pozicí
- Nevhodné e-mailové adresy
- Celé adresy všech zaměstnavatelů
Ke každému odeslanému životopisu nezapomeňte přiložit průvodní motivační dopis.
Autor: Dana Petrunčíková Foto: Stuart Miles
Související články:
Jak změnit zaměstnání, Nové otázky kladené při pohovoru, Na co si dát pozor při pohovoru, Jak se připravit na video-pohovor
Napsat komentář