vše pro hotely a restaurace

Jak vypada vyhoreniJak poznáte, že se blíží syndrom vyhoření?

Vyhoření vypadá tak, že začnete nesnášet svou práci, klienty a lidi ve svém okolí. Nemáte z práce radost a nic vás netěší. Vyhoření paradoxně začíná nadšením. Těšíte se do práce, která vás baví, a s radostí přijímáte v hotelu nebo v restauraci více úkolů, než musíte nebo dokonce více než zvládnete. Baví vás to a motivuje, ale objem práce neustále narůstá, protože vaše okolí si na vaše tempo a výkonnost zvykne. Je běžné, že děláte více věcí najednou. Ostatní a zejména nadřízení to nechápou. Myslí si, že není možné, abyste práci už nezvládali, když jste jí celé roky až do této chvíle vykonávali bez problémů.

Zvýšíte své úsilí a snažíte se ten začínající odpor překonat v naději, že přejde, a že se do tempa zase dostanete. Po určité době toho na vás začíná být opravdu moc. Začnou se objevovat časté chřipky, chronické bolesti a s tím související únava. Vy ale musíte do práce, protože víte, že ji za vás nikdo neudělá. Kdybyste teď zůstali doma a odpočívali, budete po návratu trávit v práci nejen celé dny, ale i noci.

V počátečním stádiu vyhoření začínáte nestíhat. Občas přijdete pozdě, a abyste vše dohnali, zůstáváte déle. Víte o tom, že začínáte selhávat a to vědomí vás začne ještě více stresovat. Stres a únava vás ještě více vyčerpají. Začínáte se dostávat do začarovaného kruhu.

Jak blízko je kolaps?

Posilující prášky nebo alkohol rozhodně není to správné řešení. Tím byste se dostali do ještě většího problému a tím by mohla být v konečné fázi závislost, která by vám zničila zbytek života. V této fázi je potřeba neničit zničit si zdraví ještě více. Ti co nemají odvahu zaměstnání, které je ničí opustit končí tak, že v práci udělají jenom to, co je nezbytně nutné a pak odcházejí, aby se alespoň trochu zregenerovali před další službou.

Nestýkáte se s přáteli, nechodíte se bavit, každé zazvonění telefonu vás obtěžuje, k zákazníkům a k hotelovým hostům se chováte “mile” v rámci svých vlastních možností a s maximálním sebezapřením. To je poslední stádium před totálním vyčerpáním a kolapsem organismu.

Dostat se z kolapsu je velmi obtížné, protože už jste tak unaveni, že vás nic nemotivuje a vy nemáte ani chuť ani sílu se z toho dostat. Jediným účinným prostředkem jak se nedopracovat k syndromu vyhoření je zpomalit tempo a naučit se odpočívat dříve, než se dostanete do péče psychiatrů. Účinným pomocníkem je Ganoderma lucidum. Ta posiluje nervový a imunitní systém a zvyšuje obranyschopnost organizmu.

Autor: Dana Petrunčíková Foto: Ambro



Související články:

Syndrom vyhoření, Jak předejít vyčerpání, Jak přežít sezónu, Naučte se říkat NE, Více věcí najednou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Obchodní sdělení
Dovolená
Booking.com
Oblíbené články
  • No results available