Co neříkat na pohovoru?
Všichni víme, že přijít pozdě na pohovor je nepřípustné stejně, jako nepřiměřený oděv, vulgární vyjadřování či nevhodná gestikulace. Na co si dávat pozor? Hlavně na řeč těla a nevhodné fráze.
Jaké fráze to jsou?
„A co to tu vlastně děláte?“ Zjistit si informace o firmě, ve které se ucházíte o práci, je důkazem vašeho zájmu.
„Kolik za to?“ Zadarmo nikdo pracovat nebude, ale existují lepší formulace této otázky.
„Nesnesl jsem se s nadřízeným.“ Přesto, že to může být pravda, důvod k odchodu z minulé práce raději vyjádřete jinými, více pozitivními, slovy.
„Chci být na vašem místě“ není zrovna vhodná odpověď na otázku: „Kde byste chtěl být za pět let?“
„Nemám žádné otázky.“ Mohlo by to vyznít jako nezájem. Volte raději větu: „Dozvěděl jsem se vše, co jsem chtěl o pozici vědět.“
Jak důležitá je řeč těla?
93% komunikace probíhá neverbálně a pouze 7% verbálně. Nyní už víte, co na pohovoru neříkat. Dávat pozor však musíte i na řeč těla, gestikulaci a mikrovýrazy v obličeji. Pro Human Resource Manažery je často neverbální komunikace důležitější než slova.
Jaké konkrétní znaky v řeči těla se sledují?
Pohyb – rychlost pohybu ukazuje na kondici a sílu. Člověk, který při chůzi nepohybuje rameny, působí tak, že má vše pod kontrolou a nechce tak nebo nemusí plýtvat svou energií. Shrbení při chůzi ukazuje na sklíčenost. Přešlapování znamená strach a nejistotu. Zkřížíte-li ruce před tělem, pak to ukazuje na nízké sebevědomí.
Budete-li muset chvíli stát, pak se o nic neopírejte. Je to prý známka okázalého nezájmu.
Posed – sedíte-li při pohovoru s rukama za zády a máte při tom nohu má přes nohu, pak to prý znamená příliš sebedůvěry až nadřazenost. Máte-li ruce na stole či v klíně složené do stříšky směrem vzhůru, pak to podle HR Manažerů ukazuje na autoritativnost.
Autor: Dana Petrunčíková
Související články:
Jak nemít strach z pohovoru, Na co si dát pozor při pohovoru, Na co se zeptat u pohovoru?, Jak se připravit na video-pohovor, Co sledují HR manažeři při pohovoru, Jak napsat životopis, Jak nepsat životopis, Co je nutné pochopit před pohovorem?, Strategie náboru zaměstnanců, Jak změnit zaměstnání, Nové otázky kladené při pohovoru, Profi životopis