Čištění odpadů v hotelu
Ucpané umyvadlo, vana nebo WC je v hotelu každodenní problém. Od chvíle co pokojská zapíše ucpaný odpad do knihy závad, mají kolegové z údržby jen omezené množství času na to, aby odpad pročistili dříve, než bude v pokoji ubytován další host. Někdy je to závod s časem a občas se stane (co si budeme namlouvat), že ucpaný odpad nahlásí až nově příchozí host. Pak je otázka, kdo ten odpad vlastně ucpal. Ať už byl viníkem kdokoliv, faktem je, že odpad neodtéká a musí být vyčištěn.
Chemické čištění odpadů
Běžné čištění odpadů zvládne hotelová údržba. Někdy stačí rozšroubovat sifon a odstranit chuchvalce vlasů, vousů a zbytky mýdla. Jindy poslouží gumový zvon. Tlak vody uvolní překážku v potrubí, která brání odtoku. Je-li sifon čistý a zvon nezabírá, je na řadě chemické čištění odpadních trubek. To probíhá tak, že se do odpadu nasype nebo nalije dávka chemikálie, která se zalije horkou vodou. Řada údržbářů a instalatérů však varuje před vznikem vysokých teplot, které mohou potrubí deformovat. Při chemickém čištění odpadů je potřeba používat ochranný oděv, rukavice a brýle a dodržovat bezpečnost práce.
Mechanické čištění odpadů
Pokud je odpad ucpaný tak, že nezabírá pročištění sifonu, zvon ani chemická reakce, pak je potřeba použít hrubou sílu a ucpanou trubku prošťouchnout instalatérským pérem. To se zavede co nejdál do potrubí. Pak se s ním otáčí a současně pohybuje dopředu a dozadu. Odpad lze čistit i wapkou nebo tlakovým čističem, na které jsou potřeba nástavce na čištění kanalizace.
U nás v hotelu zabral koncentrovaný tekutý chemický prostředek následně zalitý teplou vodou z vodovodu. Je však potřeba dodržet dávkované množství na jeden odpad a dobu zalití vodou. Pokud dobu překročíte, pak díky výparům zjistíte, jak kvalitní či nekvalitní nerezové doplňky v koupelně máte.
Pro kolegy z údržby přikládám návod na čištění kanalizace, který stojí za přečtení.
Autor: Dana Petrunčíková Foto: winnond
Související články:
Napsat komentář