Co dělat, když do hotelu naběhne policejní komando a hasiči?
Je klidný zimní podvečer, v prázdné hotelové hale hraje příjemná hudba přesně ve chvíli, kdy do hotelu vejde skupina policistů následovaná skupinou hasičů s hasicími přístroji se slovy: „… za okny v pátém patře šlehají plameny. Ať nikdo nepoužívá výtah.“ Po těchto slovech se vrhnou ke schodišti a běží nahoru. Vycházíme na chodník podívat se, za jakými okny šlehají plameny. Nic nevidíme. V oknech se odráží venkovní tma.
Jeden z další skupinky policistů nás vyzývá k otevření pokojů na pátém patře. Vezmeme generální klíč a jedeme spolu s ním výtahem do pátého patra. Tam už se pohybují ostatní příslušníci policie a hasičů. Opakují, že se nesmí používat výtah. Odpovídáme, že se nespustila hotelová požární signalizace, že nikdo z hotelu na tísňovou linku nevolal, a že výtahy nesjely dolů, takže nevidíme důvod je nepoužívat.
S policejním dozorem otvíráme jeden pokoj po druhém, včetně těch s nerušenkou na klice. Do každého vejde policista a hledá plameny. Většina hostů jim s úsměvem říká, že v jejich pokoji oheň není. Blíží se šestá hodina večerní, přesto jeden z klientů (pravděpodobně z důvodu posunu času) hluboce spí. Když je vzbuzen výkřikem „policie“, je v šoku. Vyskakuje z postele, staví se do pozoru jen ve slipech a stále opakuje: „no, no fire, no“ zatímco se policista marně snaží baterkou v té tmě najít nějaký ohníček.
Všem zúčastněním začíná být jasné, že jde o planý poplach. Jeden z policistů kontaktuje paní, která volala na linku 112. Otvírá okna, svítí ven baterkou a ptá se jí, jestli vidí světlo baterky. Paní má za úkol identifikovat pokoj, ve kterém viděla plameny. V tuto chvíli už to však nejsou plameny, ale plamínky a možná záblesky. Postupují znovu pokoj po pokoji a paní hlásí: „ tohle okno ne, to vedle, to vedle, to vedle,…. Ještě to další. Tady to okno!!!“
Jsme v pokoji, kde už jsme všichni byli. Jsou tam tři kluci ve věku 20-25 let z Izraele a neustále opakují: „ no fire, no candle, no lighter, no cigarettes….“. Hasiči opouští hotel, zatímco si jeden z policistů vzpomíná, že když do toho pokoje vešel, upoutala jeho pozornost vodní dýmka, která tam teď není. Hoši se musí legitimovat a vyndat z kufrů všechny věci. Vodní dýmku nachází jeden z policistů ve skříni, uhlík na okenním parapetu další z nich.
Hoši se stále chovají docela arogantně a tak jim říkám: „ You are in BIG trouble“ a dodávám, že výjezd hasičů je může stát i 2 000 EUR. Usedají na postele a pokorně čekají, co bude dál. Vzhledem k tomu, že nedošlo k trestnému činu, nemůže s tím policie nic dělat. Hotel uděluje pokutu 2 000 Kč za porušení ubytovacího řádu a případ je vyřešen. Chlapci platí v hotovosti. Ve chvíli, kdy jim předávám doklad o zaplacení pokuty, od nich poprvé slyším slovo „SORRY“.
Co tedy dělat, když do hotelu vběhnou policejní jednotky?
Nechte je dělat jejich práci.
- nemůžete jim bránit ve výkonu
- všechno zlé je k něčemu dobré a následující minimálně 2 dny nebudou hoteloví hosté v nekuřáckém hotelu kouřit v pokojích, ale budou poslušně chodit před hotel.
Jenom by mne zajímalo, jestli někdo po tom všem, vysvětlil té aktivní sousedce z domu naproti, rozdíl mezi plamenem, plamínkem a zábleskem.
Autor: Dana Petrunčíková Foto: franky242
2 Responses to Policejní komando a hasiči v hotelu