Maslowova pyramida potřeb
Americký psycholog Abraham Harold Maslow sestavil v roce 1943 pyramidu lidských potřeb. Všeobecně platí, že níže položené potřeby jsou významnější. Základnu této pyramidy tvoří fyziologické potřeby člověka tj. potřeba najíst se, napít a zahřát. Ty jsou nejdůležitější pro zachování lidského života.
Na druhém stupni je potřeba bezpečí a jistoty. Nejsou-li uspokojeny tyto potřeby, pak je člověk ve stresu. Třetí stupeň pyramidy tvoří potřeba sounáležitosti a lásky. Potřeba někam a k někomu patřit. Na čtvrtém stupni je potřeba uznání a úcty a na nejvyšším stupni je potřeba seberealizace, čímž se označuje lidská snaha naplnit svoje schopnosti a záměry.
Abraham Maslow vycházel ze svého přesvědčení, že výkon pracovníků je možné zvyšovat až k přirozeným fyziologickým hranicím, pokud budou uspokojovány nejen materiální, ale i sociální potřeby. Faktem je, že mnozí lidé o seberealizaci nestojí a jsou motivováni potřebami na nižších stupních pyramidy.
Jak Maslow definoval seberealizaci?
- Přijímají okolností života (včetně sebe sama)
- Spontánnost a tvořivost
- Schopnost řešit problémy a činit rozhodnutí
- Přirozená autorita
- Emoční inteligence a schopnost empatie
Na samém vrcholu pyramidy se nachází duchovní potřeby (sebetranscendence). Maslow věří, že bychom měli zkoumat a rozvíjet vrcholné zážitky jako momenty inspirace, extáze či uvolnění tvořivé energie pro osobní rozvoj a naplnění.
Maslowovu teorii rozšířil později Frederick Herzberg svou teorií motivace dvou faktorů.
Autor: Dana Petrunčíková
Související články:
Herzbergova teorie motivace, Potřeba sounáležitosti, Motivace podřízených, Systém odměňování, Zaměstnanecké benefity, Jak si udržet kvalitní zaměstnance
Napsat komentář