Moderní zabezpečovací systémy
Moderní doba si žádá moderní prostředky, což se týká nejen rozvoje vnitřních struktur firmy, ale také například investic do zabezpečovacích systémů. Nenechte se zastrašit ciframi při pořizování zabezpečovacích technologií a raději na to jděte chytře a ušetřete.
Nezapomínejte na souhru lidského a technického faktoru
Jste-li majitelem firmy a plánujete investovat do moderních způsobů ochrany, myslete na to, že jednostranná řešení většinou nepřinášejí optimální výsledky. Není rozumné zvolit pouze fyzickou ostrahu nebo jen elektronické zabezpečovací systémy. Obojí samostatně samozřejmě funguje dobře, ale ne efektivně. Pracovníci fyzické ostrahy nemohou být na všech místech najednou a hlídat, zda je vše v pořádku, a pokud ano, musíte jich najmout větší počet. Elektronické systémy vás zase mohou upozornit, že se něco děje, ale nemohou okamžitě zasáhnout a zastavit například pachatele vloupání. Ideální je zkombinovat fyzickou ostrahu a moderní zabezpečovací systémy v jeden funkční celek, který se bude vzájemně doplňovat.
Kombinace fyzické ostrahy a zabezpečovacích systémů přináší značné úspory
Představte si, že jste majitelem středně velké firmy a potřebujete ji zabezpečit. Určitě budete muset najmout několik strážných, kteří budou plnit funkci vrátných, recepčních, kontrolovat areál, a ještě provádět pochůzku po budově, protože jeden člověk toto nezvládne. Pokud ale využijete chytré zabezpečovací systémy, finanční zátěž nebude tak veliká. Například kamerové systémy mohou hlídat několik desítek míst najednou. Ochrana obvodů areálů pomocí perimetrických systémů zase eliminuje nutnost častých pochůzek a přístupové systémy mohou nahradit vrátné. Jeden kvalifikovaný pracovník ostrahy pak zvládne obsluhovat několik těchto systémů najednou, což přináší značné úspory.
Navíc, pokud vám zabezpečovací systém nainstaluje certifikovaná firma, získáte od pojišťovny slevu na pojištění.
Prvním krokem je analýza potřeb
Na počátku vývoje komplexního způsobu zabezpečení by měla být analýza potřeb hotelu nebo firmy, kterou dnes provádějí zkušené bezpečnostní agentury. Podle toho například zjistíte, že recepční může zajišťovat chod recepce a zároveň může sledovat bezpečnostní kamery rozmístěné po firmě. Nemusí přitom nutně hlídat několik monitorů najednou, ale jen ty, které se rozsvítí ve chvíli, kdy kamery zaznamenají potencionální nebezpečí. Pracovník ostrahy je pak schopen ihned reagovat na nastalou situaci. Díky chytrým kamerám s funkcemi pro detekci vandalismu, rozpoznání obličejů nebo SPZ, sledování odložených věcí či počítání osob je práce velmi usnadněna.
S chodem recepce mohou napomoci i přístupové systémy, které se dají vhodně propojit s docházkovými a mzdovými systémy. Vy tak ušetříte opět nemalou částku, a navíc budete mít kontrolu nad tím, kdo do budovy vstupuje a kam má povolený přístup. Recepční se tak může v klidu věnovat další agendě spojené s prací na recepci, jako je vítání klientů, práce s poštou i vyřizování telefonátů.
Více systémů = více ochrany
K zabezpečení objektů mohou přispět i další elektronické vychytávky od systémů pro perimetrickou ochranu, přes čidla a alarmy tvořící elektronický zabezpečovací systém (EZS), až po elektronickou požární signalizaci (EPS). Všechny tyto systémy pak lze propojit přes pult centrální ochrany (PCO) do dohledového centra bezpečnostní agentury, která je připravena vyslat zásahovou jednotku ve chvíli poplachu.
Myslete na to, že díky zabezpečovacím systémům a fyzické ostraze chráníte nejen majetek firmy, ale také snižujete riziko ohrožení zdraví svých hostů a zaměstnanců.
Více o jednotlivých zabezpečovacích systémech si můžete přečíst v našem článku zde.